- +421 948 400 234
- +421 32/771 71 44
POMÁHAME
Váš miláčik je pre nás jedninečný a u nás dostane tú najlepšiu starostlivosť.
Každý z nás je zároveň aj chovateľom, a preto vám lepšie rozumieme.
Obezita - ako proti nej bojovať
Nadváha a obezita je u našich zvieracích miláčikov čoraz častejším zdravotným problémom. Ide o nadmerné hromadenie telesného tuku. Dochádza k nemu, keď príjem energie je vyšší ako jej výdaj. Psíkovia a mačičky zdieľajú s nami domácnosť a často aj nie úplne najzdravší životný štýl. Milujeme ich a často im doprajeme viac stravy ako by potrebovali.
Ale v skutočnosti im týmto len škodíme. Obezita so sebou nesie množstvo ďalších zdravotných rizík. Zvyšuje sa riziko ochorenia srdca, kĺbov, môže sa rozvinúť cukrovka, problémy s pečeňou a pankreasom. V zriedkavých prípadoch môže byť obezita dôsledkom iného ochorenia, napríklad znížená funkcie štítnej žľazy, cushingov syndróm.
Príznaky obezity sú najskôr nenápadné. Zvieratko postupne priberá na váhe. Ak ho pravidelne nevážime, môže sa stať, že si všimneme až pokročilú obezitu. Na váženie je možné využiť návštevu u veterinárneho lekára, určite Vám Vášho miláčika ochotne odváži. Nadbytočný tuk sa ukladá najmä v podkoží a brušnej dutine, je nemožné nahmatať mu rebrá, brucho a pás sú zarovno hrudníka. Znižuje sa ochota k pohybu a môže mať problémy s dýchaním.
Výbornou pomôckou na overenie si, či náš miláčik náhodou netrpí nadváhou je tzv. skóre telesnej kondície. Je to 9 bodová stupnica s názornými obrázkami, kde 1 znamená podvýživu, 4-5 ideálnu hmotnosť a 9 extrémnu obezitu.
Ak zistíte, že Váš miláčik trpí obezitou, treba znížiť príjem energie a zvýšiť výdaj. Je nutné prehodnotiť množstvo krmiva, ktoré dostáva. A to vrátane akýchkoľvek pamlskov. Je dôležité, aby o škodlivosti prekrmovania vedeli všetci členovia rodiny a všetci súhlasili, že s tým treba niečo robiť. Denná potreba energie pre dospelého psíka je približne 300 KJ/kg, pre šteniatko cca 600 KJ/kg a pre psieho seniora je to cca 150 KJ/kg. . U mačičiek je to približne 480 KJ/kg pre dospelú mačku, 800 KJ/kg pre mačiatko, 250 KJ/kg pre strašiu mačičku. Samozrejme záleží aj na aktivite, plemene, životnom prostredí. Treba si uvedomiť, že pre drobnú čivavku zjedenie polovice párku (cca 400 kJ) v podstate znamená, že už v ten deň do misky nič ďalšie nepotrebuje. Samozrejme len čo sa týka energie. Nutričná "hodnota" takejto kŕmnej dávky je mizivá. Polovica rožku má 600 kJ a tak by sme mohli pokračovať. V takýchto "prilepšeniach" väčšinou spočíva problém prečo zvieratko priberá a priberá.
V ďalšom kroku sa zameriame na krmivo, ktorým zvieratko kŕmime. Môžeme buď pokračovať v pôvodnom krmive s tým, že znížime jeho množstvo, alebo sa rozhodneme pre špeciálne krmivo so zníženým množstvom energie určeným na chudnutie. Výhodou špeciálnych diét ako napríklad Royal Canin Satiety je, že pri rovnakom objeme kŕmnej dávky obsahujú menej energie, ale ostatné živiny sú zachované v správnom pomere. Zvieratá s ňou nehladujú, lebo obsahuje vlákninu, ktorá viaže vodu a posilňuje pocit nasýtenia.
V neposlednom rade je potrebné zvýšiť pohybovú aktivitu Vášho miláčika. Treba si stanoviť frekvenciu a dĺžku pravidelných prechádzok. Obézny psík sa je menej ochotný pohybovať, záťaž zvyšujeme postupne. Ideálnou pohybovou aktivitou je plávanie, nakoľko nezaťažuje kĺby a posilňuje svalovú hmotu.
Ak máte pocit, že sa Vám v akomkoľvek bode nedarí, neváhajte kontaktovať svojho veterinárneho lekára.
- Body Condition Score - pes
- Body Condition Score - mačka